نصب ایزوگام

 

در نصب ایزوگام باید به نکاتی توجه داشته باشید و هر یک از آن‌ها را رعایت کنید تا در هنگام نصب‌ به مشکل برنخورید. اولین نکته‌ درنصب ایزوگام، رعایت دمای آن است که در دمای پایین و زیر 5 درجه به هیچ‌ عنوان نباید اقدام به اجرای ایزوگام کنید، به علت اینکه تمام خاصیت لاستیکی رول‌های عایق در زیر 5 درجه از بین خواهند رفت، که این باعث می‌شود اتصال بین سطوح‌ ایزوگام به‌ خوبی انجام نشود و از بین برود، همچنین در هوای بارانی نیز نباید به نصب ایزوگام بپردازید.

 

آموزش نحوه صحیح نصب ایزوگام

 

نصب ایزوگام بخش عمده‌ای از کار ایزولاسیون را تشکیل می‎دهد، به این معنی که ایزوگام با بهترین کیفیت تولید، در صورتی که به طریقه صحیح نصب و نگهداری نشود، انتظار مصرف کننده را برآورده نخواهد کرد و کاملا بی‌ارزش است.روش معمول برای نصب ایزوگام در ایران، اتصال کامل عایق رطوبتی با سطح زیرین است. سایل مورد نیاز جهت نصب بطور کلی یکسان است و به طور جزئی کاملا ابتکاری است.

 

وسایل مورد نیاز جهت نصب ایزوگام

 

گاز مایع (کپسول)، چراغ‌ شعله پخش کن (به صورت تک شعله و چند شعله)، کمچه و ماله بند کشی، تیغ موکت بری فلزی، فندک جرقه ای، دستکش نسوز برزنتی، تیغه لاستیکی دسته دار، کفش کف صاف.

 

برای اطلاع و یا سفارش ایزوگام در کرج کلیک کنید  

 

مراحل‌ نصب ایزوگام

 

ابتدا باید سطح پشت بام شستشو تمیز شود و سطح کار کاملا آزاد باشد. ترک‎ها در صورتیکه بزرگ‌تر از یک سانتی‌متر باشند با خمیر ماستیک و یا سیمان پر می‎شوند و چنانچه‌ از آستر و یا درزگیر استفاده شده از خشک شدن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. در صورت نیاز (صیقلی نبودن زیر کار)‌ در هر متر مربع 500 گرم خمیر پرایمر می‎زنیم. و پس از خشک شدن کامل خمیر بطوری‌ که به دست نچسبد کار را ادامه می‎دهیم.
سپس برای شروع نصب، باید شعله مشعل روشن شده را تنظیم کنیم. سپس اندازه‌گیری از قسمت ناودانی کار شروع می‎شود.
سطح کار را به فاصله‎های عرضی 90 سانتیمتر علامت گذاری می‎کنیم.

یک تکه لایه به ابعاد 50*50 بصورت قیفی داخل ناودان نصب می‎کنیم. در جلو ناودان یک متر لایه نصب می‌کنیم. باید توجه داشت که آب فقط در قسمت نقطه اوج سقف روان است، ولی در نقطه صفر مساحتی از اطراف آبراه آب جمع می‎شود و تا مدتی باقی می‎ماند تا از آبراه عبور کند.
نقاط اوج و صفر، میزان شیب اعمال شده در شیب بندی هستند.این مساله اجتناب ناپذیر است و با شدت بارندگی، کم بودن شیب، کمبود آبراه و یا قطر آن تشدید می‎شود. به همین علت باید حدودا تا شعاع 1متر از هر طرف آبراه را یک‌بار عایق بندی کرد و سپس عایق بندی کل سقف را آغاز کرد.

زیر هر کدام از منابع آبی مثل چیلر یا کولر تک لایه‎های دو متری نصب می‎شود.لایه اصلی را بازکرده و مقابل ناودان نصب می‎نماییم. در زمان اجرا باید رول ایزوگام را که طول آن 10 متر است باز کرده و به دو قسمت 5 متری از دو طرف جمع کرده و از نقطه وسط شروع به نصب کنیم.

دلیل این کار این است که اگر از یک سر لایه شروع به نصب کنیم خط تنظیم آن تراز نمی‌شود و لایه کج نصب می‎شود.

بصورت چپ و راست حرکت می‌کنیم، بطوری که عایق ردیف چپ و راست لایه نصب شده، لبه‎های آن را به مقدار 10 سانتیمتر‌ پوشش دهد. همپوشانی دو لایه کنار هم باید 10 سانتیمتر باشد. سپس قسمتی که باید با مشعل گرم شود، با نایلون پوشیده شده است، اگر نایلون ضخیم باشد باید کنده شود و اگر نازک باش حرارت بیش از حد باید داده شود، باعث سوختن تیشو و پلی استر داخل لایه می‎شود.

همچنین در صورتیکه کم‌تر از حد معمول حرارت داده شود، عایق کاملا به سطح کار نچسبیده و باعث نفوذ آب و رطوبت زیر عایق می‌شود.
پس از حرارت دادن و تنظیم عایق در محل مورد نظر از نقطه وسط عرض آن با فشار پا یا دست، لایه را به دو طرف هدایت و صاف می‌کنیم بطوریکه چین و چروک و هوا گرفتگی ایجاد نشود و مطمئن شویم که عایق به سطح مورد نظر کاملا چسبیده است.

آخرین مرحله، جوشکاری همپوشانی‎های عایق نصب شده است که باید با دقت فراوان و با شعله کم مشعل و به کمک کمچه انجام شود.
برای باز کردن بعضی از رول‎های عایق که دچار چروک خوردگی شده یا اصطلاحا پاشنه داده‌اند و پایین رول لایه به هم چسبیده است باید بوسیله مشعل حرارت داده شود و به آرامی باز شود، در غیر اینصورت باعث پارگی عایق می‎شود.

 

شش نکته مهم و کلیدی برای نصب ایزوگام

 

برای شروع‌ نصب ایزوگام بایستی به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • اگر روی سطح برآمدگی‌هایی مثل انتهای میلگرد یا سرستون و یا هر شیئی تیز دیگری وجود دارد آن را بریده و کاملا با سطح کار تراز نمائید.
  • اگر سطح کار موزائیک باشد اول باید‌ آن را با سیمان و دوغاب سیمانی کاملا صاف و یکنواخت کرد.
  • هرگز هنگامی که احتمال ریزش باران، برف،تگرگ و طوفان وجود دارد نصب را شروع نکنید.
  • در دماهای زیر ۵ درجه سانتیگراد نصب انجام نشود چرا که ممکن است شکل‌گیری لایه به طور کامل صورت نگیرد و از طرفی با کاهش خاصیت الاستیکی امکان ترک برداشتن لایه‎هاوجود داشته باشد.
  • سطوحی که قراراست عایق بندی شوند باید تمیز، خشک و بدون هرگونه خزه، غبار، نفت، گریس و سایر آلودگی‌ها باشد و بهتر است سقف با آب شسته شود و قبل از آن پلیسه‎های سیمان و یا سنگریزه‎های نوک تیز چسبیده به بتون جمع شوند.
  • در حالتی که سطح زیرین فلزی است زنگ زدگی و آلودگی‌ها باید پاک شده، از یک پوشش آستری ضد زنگ استفاده شود.
  • در نصب رولهای بعدی مساله همپوشانی نیز علاوه بر مسایل فوق باید رعایت شود.

نصب ایزوگام شرق همانند مراحلی است که در بالا ذکر شد و تفاوت چندانی با نصب سایر ایزوگام‌ها ندارد.

 

نصب ایزوگام

 

نصب ایزوگام دلیجان

 

انواع ایزوگام‌ها با توجه به نوع کاربردشان مختلف هستند. و بسته به نوع مواد اولیه در ترکیب آن‌ها و مقدار قیر خالص دارای قیمت‌های متفاوتی بوده. بهترین نوع ایزوگام بام گستر دلیجان است که دارای مواد اولیه با کیفیت عالی و درصد قیر خالص بوده که سبب دوام و ماندگاری این محصول تا سال‌های سال می‌شود. نصب ایزوگام نیز مستلزم رعایت نکاتی است که باید از سوی متخصصان این امر و نصاب‌های مجرب مورد توجه قرار بگیرد در نتیجه بهتر است این کار را به دست شرکت‌های معتبر مانند شرکت صدف گستر ایزوگام دلیجان و نمایندگی‌های فروش آن در سراسر کشور که مجری مطمئن در حوزه توزیع و نصب ایزوگام دلیجان هستند بسپارید.

 

استاندارد‌های نصب ایزوگام

 

در اولین گام نصب ایزوگام همانطور که گفته شد، باید سطح را کاملا با آب و جارو شسته و اشیاء فلزی و نوک تیز و همچنین منابع آب، کولر و همه ی اضافات را از سطح برداریم.‌ سطح کار را به فاصله‌های ۹۰ سانتی متر در عرض علامت گذاری می‌کنیم. برای ناودان‌ها ایزوگام را در ابعاد ۵۰*۵۰، یک تک لایه به صورت قیفی داخل ناودان نصب کرده و از اتصال کامل با بدنه لوله مطمئن می‌شویم. بعد با برش قسمت جلویی ناودان یک متر از لایه را نصب کرده و توجه داریم که آب فقط در قسمت اوج سقف روان باشد. در نقطه صفر مساحتی از اطراف آبراه آب جمع می‌شود و تا مدتی در آنجا می‌ماند و از آب را عبور می‌کند نقاط اوج و سفر میزان شیب در شیب بندی است. زیر هر کدام از منابع آب و یا کولر تک لایه ۲ متری نصب شود. مشعل‌ها را روشن کرده و شعله را تنظیم می کنیم. با اندازه‌گیری دقیق به طوری که تمام سطح را بپوشانیم شروع کرده و ایزوگام را باز می‌کنیم.

 

نصب ایزوگام بر روی ایزوگام

 

جهت اجرا و نصب ایزوگام روی ایزوگام قبلی که شامل کندن ایزوگام کهنه است, مواردی را باید رعایت کنید. ایزوگام کهنه و قدیمی که بعد از ۱۰ سال ممکن است شامل عواملی مانند ترک خوردگی, باد کردگی, جمع شدگی, پارگی و به طور کلی تخریب شود. بنابراین نیاز به ترمیم و یا در مواردی نیاز به نصب مجدد بر روی ایزوگام قبلی یا نصب جدید است.

 

زدودن گردوخاک از روی ایزوگام کهنه و قدیمی: توجه داشته باشید که پس از گذشت مدت زیادی از نصب حتما گردو غبار بر روی سطح عایق نفوذ کرده است. بنابراین حتما باید با استفاده از آب و جاروی سخت به صورت کامل شسته و خاک‌ها از سطح و روزنه‌ها پاک شود. در کل هر نوع موادی که مانع از تماس مستقیم ایزوگام جدید بر روی ایزوگام قدیمی می‌شود کامل برداشته شود.

 بررسی و جدا کردن لایه‌های کهنه و غیر قابل تعمیر: ایزوگام‌ها معمولا به مدت ۱۰ سال عمر مفید دارند و بعد از آن بهتر است بازسازی و تعمیر شوند. از آنجا که عایق‌ها به صورت رول در کنار هم بر روی سطح نصب می‌شوند بنابراین باید بررسی شود که در صورت خراب بودن قسمت مربوطه را از سطح جدا کنید.

پر کردن فرو رفتگی و ترک‌ها: در صورتی که بر روی سطح ایزوگام ترک‌ها و فرورفتگی‌هایی ایجاد شده باشد حتما باید توسط قیر کامل پر شده و با سطح یک دست شود.

چسباندن مجدد ایزوگام: در برخی موارد با گذشت زمان و تحت عوامل جوی لایه‌های ایزوگام از سطح جدا شده، که باید دوباره با استفاده از حرارت چسبانده شوند.

بررسی برآمدگی‌ها: اگر سطح دارای برآمدگی‌هایی باشد که ناشی از نصب غیر استاندارد نصاب قبلی بوده حتما باید کنده شده و دوباره با استفاده از قیر با سطح یک دست شود.

برش باد کردگی‌ها با کاتر: در صورتی که سطح عایق دارای باد کردگی باشد حتما باید توسط کاتر به صورت ضبدری برش داده شود و سپس با نفوذ حرارت زیاد لایه‌هایی که باز شده‌اند دوباره چسبانده شوند.

 خشک کردن سطح: پس از شستن و زدودن مواد اضافی از روی سطح در پایان کار سطح را به صورت کامل خشک کنید تا وجود رطوبت و آب مانع از روند کار نشود.

 کندن ایزوگام کهنه و خراب: اگر نیاز به کندن ایزوگام کهنه و خراب باشد بهتر است که حتما این کار را با استفاده از حرارت بر روی سطح مورد نظر انجام دهید. بعد از ذوب شدن قیر به راحتی لایه‌های قدیمی را جدا کرده و با استفاده از خمیر پرایمر سطح را برای ایجاد ایزوگام جدید آماده کنید.

 

نصب ایزوگام

 

هزینه نصب ایزوگام

 

قیمت انواع ایزوگام مرغوب در تابستان ۹۹، هر مترمربع بدون نصب ۲۳ تا ۲۶ هزار تومان است. هزینه زیرسازی و کندن ایزوگام‌های باد کرده هر مترمربع ۱۰ هزار تومان است.‌ نصب ایزوگام باید توسط افراد مجرب و آموزش دیده انجام شود و تمام اصول و مراحل نصب به خوبی رعایت شود چرا که در برخی موارد افراد به دلیل ارزان شدن قیمت نصب ایزوگام به شرکت‌ها یا نمایندگی‌های با کیفیت پایین‌تر که دارای عدم تجربه کافی هستند مراجعه می‌کنند که سبب ایجاد مشکلات بعدی خواهد شد. به فرض مثال عدم رعایت شیب درست در برخی از سطح‌ها یا عدم نصب صحیح بر روی کانال‌های و لوله‌ها … در نهایت هزینه‌های بیش‌تر و زمان بیش‌تری را شامل می‌شود.

 

نتیجه گیری نصب ایزوگام

 

عمر مفید ایزوگام به طور معمول حدود ۱۰ سال برآورد می‌شود. به هر حال، برخی عوامل می‌توانند از عمر مفید ایزوگام کاسته و موجب آسیب‌هایی در ایزولاسیون رطوبتی شوند. اما این به معنای لزوم عایق کاری کلی نیست. گاهی می‌توان با لکه‌گیری ایزوگام و ترمیم بخش‌های آسیب دیده به نتیجه دلخواه دست یافت.

 

[faq title=”سوالات متداول” open1st=”1″ openAll=”0″][faq_item title=”آیا نصب ایزوگام روی ایزوگام ممکن است ؟” number=”1″]بله جهت اجرا و نصب ایزوگام روی ایزوگام قبلی که شامل کندن ایزوگام کهنه است, مواردی را باید رعایت کنید. ایزوگام کهنه و قدیمی که بعد از ۱۰ سال ممکن است شامل عواملی مانند ترک خوردگی, باد کردگی, جمع شدگی, پارگی و به طور کلی تخریب شود. بنابراین نیاز به ترمیم و یا در مواردی نیاز به نصب مجدد بر روی ایزوگام قبلی یا نصب جدید است.[/faq_item][faq_item title=”عمر مفید ایزوگام به طور معمول چند سال است ؟” number=”2″]عمر مفید ایزوگام به طور معمول حدود ۱۰ سال برآورد می‌شود[/faq_item][faq_item title=”روش معمول برای نصب ایزوگام در ایران چیست ؟” number=”3″]روش معمول برای نصب ایزوگام در ایران، اتصال کامل عایق رطوبتی با سطح زیرین است[/faq_item][/faq]