زیرسازی ایزوگام

زیرسازی ایزوگام همانطور که از نام آن مشخص است، به معنی آماده کردن سطح زیرین ایزوگام، پیش از اجرای ایزوگام است. ایزوگام که یک عایق رطوبتی پر کاربرد در سطوح مختلف است، برای این که نصب راحت تری داشته و ماندگاری بیشتری نیز داشته باشد، پیش از نصب نیاز به اجرای یک زیرسازی صحیح و اصولی دارد. چرا که گاهی اوقات شرایط سطح مورد نظر در زمان اجرای عایق کاری به گونه ای است به انجام عملیاتی جهت آماده کردن سطح مورد نظر، پیش از انجام عایق کاری دارد.

به مجموعه عملیاتی که جهت آماده سازی و ایجاد زیر ساخت به منظور نصب و اجرای ایزوگام انجام می گیرد، زیرسازی ایزوگام گفته می شود. در صورتی که این زیرسازی به صورت درست و استاندارد انجام نشده باشد، عمر مفید عایق کاری به شدت کاهش یافته و لایه های ایزوگام از جا کنده می شوند.

با توجه به توضیحات فوق زیرسازی ایزوگام مهم ترین مرحله ی نصب و راه اندازی ایزوگام محسوب می شود که دارای اهمیت بسیار بالایی است. شرکت عایق نوین همواره پیش از اجرای ایزوگام در تهران  و کرج، یک زیرسازی ایزوگام استاندارد و اصولی با رعایت تمامی نکات و قوانین مورد نیاز انجام می دهد تا عایق کارaی اجرا شده بر روی آن، کیفیت و کارایی مطلوبی داشته و به دلیل برخورداری از یک زیرسازی اصولی، عمر مفید بالایی نیز داشته باشد.

مراحل زیرسازی ایزوگام

همانطور که گفته شد، زیرسازی ایزوگام تنها به معنای پاک کردن سنگریزه، خاک و مواد زائد نیست و مراحل خاصی دارد که باید به صورت کامل رعایت شود تا عمر مفید عایق کاری اجرا شده به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ سال باشد. از این رو میزان عمر مفید و ماندگاری ایزوگام به مراحل زیرسازی ایزوگام بستگی دارد. اما باید توجه داشته باشید که طبیعتا نحوه ی نگهداری از ایزوگام نیز یک عامل مهم در میزان عمر مفید این عایق می باشد.

شما می توانید جهت حصول اطمینان از اجرای تمامی مراحل زیرسازی در پروژه های ایزوگام در کرج و تهران، با خاطری آسوده، پروژه های عایق کاری در سطوح مختلف را، به ایزوگام کاران مجرب مجموعه ی عایق نوین بسپارید و توجه داشته باشید که مراحل مختلف زیرسازی ایزوگام عبارتند از:

۱- تمیز کاری و برداشتن پسماندها

 تمیز کاری و برداشتن پسماندها بخش بسیار مهمی از عملیات زیرسازی ایزوگام محسوب می شود. به طوری که در برخی مواقع حتی اگر از هیچ ماده‌ای در زیرسازی استفاده نشود، تمیز کاری و پاک کردن سطح به تنهایی می‌ تواند عمر مفید ایزوگام را افزایش دهد. به این ترتیب در ایزوگام پشت بام ابتدا باید گرد و خاک، چربی و زباله از سطح پاک شود و مواد زائدی مانند پلیسه‌های سیمانی یا سنگریزه‌ ها کاملا از بین بروند.

پس از تمیز کردن و برداشتن پسماندها، بهتر است جهت اطمینان یک بار پشت بام به‌ صورت کامل با آب شسشته شود و سپس اجازه داده شود تا کف پشت بام کاملاً خشک شود.

۲- استفاده از خمیر پرایمر یا آستری

همانطور که عنوان شد، پیش از اجرای عایق کاری، سطح مورد نظر باید کاملاً صاف و یک دست شود و کلیه ی ناهمواری های آن برطرف گردد. اما برای این کار نمی‌توان سیمان‌ کاری مجدد انجام داد، چرا که حتی در صورت سیمان کاری مجدد، باز هم ناهمواری‌ هایی در سطح وجود خواهند داشت. از این رو، برای از بین بردن ناهمواری‌ ها، می‌ توان از خمیرهای پرایمر استفاده کرد. البته تنها روش زیرسازی ایزوگام، استفاده از خمیر پرایمر نیست.

 قیر مذاب نیز، زیرساز خوبی برای ایزوگام است. پرایمر های مورد استفاده برای زیرسازی ایزوگام، پرایمر های آستر ساز نامیده می شوند که به دو دسته کلی پرایمر خمیری و پرایمر مایع تقسیم می شوند. جهت اجرای ایزوگام در سطحی به مساحت یک متر مربع، از نیم لیتر پرایمر به‌ عنوان زیرساز استفاده می گردد و سطوح قائمه یا ۹۰ درجه، با سیمان یا پرایمر درزگیری می شوند. توجه داشته باشد که در این مرحله باید عایق‌ بندی آبراه‌ های سقف نیز مورد توجه قرار گیرند و جهت اطمینان، پیش از نصب ایزوگام، این آبراه ها باید یک یا دو بار عایق‌ بندی شوند.

۳- استفاده از قیر

استفاده از قیر، یکی از متداول ترین روش های زیرسازی ایزوگام است، که ایزوگام کاران شرکت عایق نوین نیز از این روش جهت زیرسازی استفاده می کنند. انجام قیرکشی در زیر ایزوگام، موجب افزایش قابل توجه قدرت چسبندگی ایزوگام به سطح شده و سطح به خوبی آب بندی می شود و آمادگی بیشتری جهت چسباندن لایه های ایزوگام خواهد داشت. از طرف دیگر قیر با کنترل میزان سرما و گرما، موجب محافظت از ایزوگام و ماندگاری بیشتر آن می گردد.

۴- استفاده از چسب ایزوگام

استفاده از چسب ایزوگام نیز یکی دیگر از روش های زیرسازی ایزوگام است. در برخی مواقع که سطح مورد نظر، شرایط نصب ایزوگام را نداشته باشد، به ویژه در مورد سطوح زاویه دار و یا هنگامی که خود لایه های ایزوگام، به علت پایین بودن کیفیت ایزوگام، چسبندگی لازم را نداشته باشند؛ در این شرایط از چسب ایزوگام به منظور زیرسازی استفاده می گردد تا چسبندگی مورد نیاز تأمین شده و لایه ها بتوانند به خوبی به سطح پشت بام یا هر سطح دیگری بچسبند.

زیرسازی ایزوگام در انواع سطوح

انتخاب روش زیرسازی ایزوگام تا حد زیادی به نوع سطح بستگی دارند. رایج ترین سطوح جهت اجرای ایزوگام عبارتند از: سطوح موزاییکی، سیمانی، آسفالتی و بتنی که عمدتا به منظور زیرسازی در سطوح موزاییکی، سطح مورد نظر با دوغاب سیمانی پوشانده می شود و سپس پرایمر بنزینی روی سطح ریخته می شود. برای اجرای ایزوگام روی سطوح سیمانی  نیز معمولا از پرایمر بنزینی و یا قیرکشی به عنوان زیرسازی استفاده می گردد.

برای سطوح آسفالتی نیز پرایمر آبی به عنوان بهترین پوشش برای زیرسازی محسوب می شود که بیشتر ایزوگام کاران از این ماده به منظور زیرسازی ایزوگام در سطوح آسفالتی استفاده می کنند.  برای زیرسازی در سطوح بتونی نیز عمدتا از قیرکشی زیر ایزوگام استفاده می گردد.

زیرسازی ایزوگام سقف آپارتمان‌ های نوساز

زیرسازی ایزوگام سقف آپارتمان‌ های نوساز کمی تفاوت دارد. به این ترتیب که سقف آپارتمان‌ های نوساز، اغلب بتنی یا اسکلتی بوده و پشت بام آن ها با پوکه‌ های معدنی و سیمان زیرسازی می‌ شوند. در این ساختمان ها در هنگام نصب ایزوگام در پشت بام، جهت هدایت آب باران به سمت ناودان ها، شیب تندی اعمال می شود، سپس روی آن، یک سیمان کشی صاف و یک دست انجام می گیرد و اجازه داده می شود که سطح سیمان کاملاً خشک شود.

چرا که در صورت ایجاد ترک در این سطح، سطح ایزوگام نیز دچار ترک خواهد شد. پس از خشک شدن، یک لایه قیر بر روی آن اجرا می شود. سپس یکی دو روز تا خشک شدن قیر مهلت داده می شود و سپس ایزوگام را بر روی آن اجرا می شود.

زیرسازی ایزوگام در تهران و کرج

شما ساکنان محترم تهران و کرج، در صورتی که برای دریافت خدمات ایزوگام به نمایندگی های شرکت عایق نوین مراجعه کنید، می توانید اطمینان داشته باشید که به منظور افزایش کیفیت و ماندگاری ایزوگام مورد نظر، تمامی مراحل زیرسازی ایزوگام، توسط بهترین نصابان ایزوگام در کرج و تهران، پیش از نصب ایزوگام در سطح مورد نظر، با کیفیت و کارایی بالا انجام گرفته و مراحل مختلف نصب و اجرای ایزوگام نیز به صورت کاملا اصولی و صحیح انجام می گیرد.

زمان خشک شدن ایزوگام نیز به شرایط محیط محل پروژه یعنی سردی و گرمی هوا بستگی دارد و در جاهایی از پشت بام که در سایه قرار دارند، ایزوگام زود تر خشک می شود. اما به هیچ عنوان نباید پیش از خشک شد عایق، کولرها و دیش ها در سطح پشت بام قرار داده شوند. در صورت نیاز می توان سطح پشت بام و سقف را با آب شست و شو داد تا زمان خشک شدن کاهش یابد. در هوای معتدل معمولا در حدود ۲۴ ساعت طول می کشد که ایزوگام نصب شده در پشت بام، خشک شود و بعد از خشک شدن ایزوگام نیز، باید در مراقبت و نگه داری از آن کوشا بود، چرا که هیچ یک از نمايندگی های نصب ایزوگام، در مورد صدمه دیدن پوشش پشت بام پس از اتمام مراحل نصب، هیچ گونه مسئولیتی ندارد؛

اما مجموعه ی عایق نوین جهت جلب رضایت مشتریان خود، پس نصب و اجرای ایزوگام در سراسر تهران و کرج، خدمات پس از فروش نیز ارائه می دهد. لازم به ذکر است که این شرکت در مورد انجام زیرسازی، تمیز کاری و برداشتن پسماندها را به صورت رایگان انجام داده و تنها در صورت استفاده از خمیر پرایمر یا آستری، این کار را با کمترین هزینه برای مشتریان خود انجام خواهد داد.

 اگر زیر سازی ایزوگام کاملا خشک نشود، چه مشکلی برای ایزوگام به وجود می آید؟

در صورت خشک نشدن کامل زیرسازی، رطوبت باقی مانده موجب می شود تا در هنگام بالا رفتن دمای هوا، رطوبت زیر ایزوگام تبخیر شده و در نتیجه هوا به زیر ایزوگام نفوذ کند و به همین دلیل ایزوگام به مرور زمان چسبندگی خود را از دست داده و از سقف جدا می گردد.

ملات مورد استفاده جهت زیرسازی ایزوگام چیست؟

در زیر سازی ایزوگام پشت‌ بام‌ ها، به منظور پر کردن ترک‌ های درشت و همچنین زیر سازی یا تسطیح سطح مورد نظر از ملات ماسه و سیمان (بتن) به ضخامت حداقل سه سانتی متر در یک لایه با شیب ۲ درصد و یا سیمان و پوکه معدنی شامل ۳۵ درصد سیمان و ۶۵ درصد پوکه معدنی استفاده می شود که ضخامت سیمان و پوکه معدنی باید حداکثر سه سانتی متر در سه لایه با شیب ۲ درصدی باشد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *